Ako správne oslovovať „osobnosti“ univerzity?

13.08.2015 Pamätám sa, že na základnej škole sme učiteľov volali jednoducho- učitelia- veď nimi aj boli a my sme týmto oslovením nič nepokazili. Predsa, je to krásne povolanie ktoré bolo kedysi uznávané- žiaľ, len kedysi. Na gymnáziu od nás pôvodne učitelia vyžadovali, aby sme ich volali profesori. Mne sa to spočiatku priečilo lebo som mala vedomosť o tom, že profesor je ten, kto si tento titul trošku viac zaslúži a udeľuje ho sám pán prezident. Samozrejme, na Slovensku je ich len niekoľko.

Po nástupe na vysokú školu sme zistili, že titulov je množstvo. Ale, žiadny univerzálny názov ako osloviť tých, ktorí s nami mali semináre, či nás skúšali, sme nenašli.

Jeden je dekan, druhý prodekan, iný zas doktor, no ach jaj, kto si to má všetko pamätať. A prečo neexistuje jeden univerzálny "názov" ako ich osloviť pre všetkých? Snáď asi každý vysokoškolák si prešiel tým, že aspoň raz oslovil danú osobu zle. Bolo zle, keď sme ich oslovili titulom vyššieho stupňa, no ešte horšie bolo, keď sme ich oslovili titulom nižším, ako mali. Ach jaj, no čo nám chudákom študentom teda ostávalo?

Nič, zrejme len naučiť sa všetky ich tie tituly. A preto, keď už sme mali cestu za niektorým z nich a neboli sme si istí, ako danú osobu osloviť, tesne predtým sme si naklikali na internete stránku našej fakulty, či katedry a hor sa za hľadaním jej titulu, alebo titulov?

Častokrát sme to zvládli úspešne...Hnala nás myšlienka, ako sa pred univerzitnou vrchnosťou nestrápniť (alebo strápniť čo najmenej) a vyhnúť sa ďalším faux pa...Veď, dosť že sme sa strápnili na rôznych skúškach, či obhajobách záverečných, diplomových, alebo bakalárskych prác. Na vysokej škole teda nikdy nikto netuší, kedy a kto mu bude robiť školiteľa, oponenta, či skúšajúceho. Tak prečo si privyrábať zbytočné problémy.../V.T./


Zoznam článkov

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 >